Podobieństwa i różnice w stosunku do wyboru systemu erp.
W chwili, gdy wielu dostawców systemów ERP zauważa mniejsze zapotrzebowanie na ich rozwiązania, dostawcy systemów crm a szczególnie crm online są na fali. Systemy crm takie jak Salesforce, Microsoft Dynamics CRM Axapta, Sage CRM znajdują wielu nabywców. Również systemy opensource crm takie jak sugarCRM, vTiger CRM też znajdują swoje grono klientów. Klienci w dużej mierze posiadają sprawdzone rozwiązania w obszarze ERP i są skłonni inwestować w system crm.
Podczas gdy wdrożenie nowego systemu erp wymaga wielu, niekiedy bardzo rozległych i czasochłonnych zmian w firmie, wdrożenie systemu crm online dotyczy tylko jej wybranego obszaru. Wdrożenie systemu crm online dotyczy tylko wybranych działów firmy: sprzedaży, marketingu, obsługi klientów. Mimo mniejszego obszaru, którego dotyczy wdrożenie systemu crm, działania, które powinny podjąć firmy powinny być podobne, do tych, które firmy podejmowały w procesie wyboru systemu erp. Czyli, zdefiniowanie przyszłych procesów biznesowych i wymagań, określnie podstawowego zakresu funkcjonalności, zapoznanie się z wersjami demo systemu crm, przygotowanie planu wdrożenia. Jednakże, jest kilka niuansów różniących proces wdrożenia systemu erp w stosunku do wdrożenia systemu crm online. Poniżej przedstawiam pięć zagadnień, które każda firma powinna rozważyć w procesie wyboru systemu crm online.
Sprawdź wszystkie opcje systemu crm online.
Podczas, gdy wdrożenie systemu erp jest w niektórych wypadkach regulowane poprzez zagadnienia prawne. Wdrożenie systemu crm online nie podlega takim regulacjom. Wiele firm, które posiadają system erp zlokalizowany w swojej siedzibie na własnych serwerach myśli w ten sam sposób o systemie crm. Też chcieliby mieć to oprogramowanie w swojej siedzibie na własnych serwerach. Jednak, jak pokazuje prognoza Gartner ‘a, większość systemów crm już niedługo wdrażana będzie w modelu saas. Systemy crm takiej jak Salesforce, Microsoft Dynamics nie mówiąc już o vTiger czy sugarCRM są oferowane w modelu SaaS. Należy podkreślić, że dostęp zdalny jest kluczowy w przypadku rozproszonej sieci handlowców.
Zaangażuj kluczowe osoby z działów sprzedaży, marketingu i obsługi klientów
Zaangażowanie ostatecznych użytkowników systemu crm online w proces określania jego cech, funkcji jest kluczowe dla osiągniecia założonego celu i bez względu na system crm, jaki ma być wdrożony w firmie. Realne, a nie deklaratywne zaangażowanie użytkowników systemu crm decyduje o sukcesie lub porażce wdrożenia.
Zidentyfikowaliśmy typy osób w działach marketingu i sprzedaży, które charakteryzują się stawianiem większego oporu oraz osoby, które wykazują zaangażowanie i są pomocne w procesie wdrożenia systemu crm [chciałbym w tym miejscu przeprosić wszystkich, którzy uważają, że jest to zbyt szerokie uogólnienie, oraz tych wszystkich, którzy się z tym nie zgadzają]. Faktem niezaprzeczalnym jest, że handlowcy w wielu wypadkach traktują system crm, jako zło konieczne, narzędzie ograniczające ich działanie, zupełnie niepotrzebne oraz mające tylko za zadanie kontrolować ich działania a nie wspierać ich w procesie realizacji ich celów. Handlowcy nie realizują zakładanych celów w sytuacji, w której muszą korzystać ze zbyt skomplikowanego systemu crm. Systemu, który nie oddaje sposobu i charakteru ich pracy. Mając to na uwadze, bardzo istotne jest zaangażowanie działu sprzedaży już na wczesnym etapie określania założeń, funkcjonalności, w procesie wyboru systemu crm. Bez pracy z użytkownikami żadne, nawet najlepszy system crm nie będzie działał.
Zastanów się, w jaki sposób system crm będzie współdziałał z innymi obszarami firmy
Poza bezpośrednim wpływem na działy handlowy, marketingu, obsługi klientów, system crm online niebezpośrednio ma wpływ na pozostałe obszary firmy. Na przykład dział realizacji zamówień, może mieć więcej pracy, ponieważ handlowcy więcej sprzedadzą, dział marketingu może mieć więcej zadań, bo tego będzie od niego wymagali handlowcy. Reengineering procesów biznesowych, czyli projektowanie nowych procesów biznesowych oraz zarządzanie zmianą powinny obejmować obszary firmy, które nie korzystają bezpośrednio z systemu crm online.
Włączy system crm online w strategię IT firmy
Wdrożenie systemu crm online uwidacznia niedostatki innych aplikacji wykorzystywanych w firmie. Z tego powodu system crm pełni rolę kamienia, który porusza lawinę zmian. Zmian w innych, już wdrożonych i wykorzystywanych aplikacjach. Z tego też powodu, system crm online pełni kluczową rolę w strategii IT firmy. Nawet, jeżeli firma planuje wdrożyć tylko nowy system crm, istotne jest, aby wzięła pod uwagę, w jaki sposób wpisuje się on w ogólna strategię jej rozwoju. Takie podejście ma wszechstronne i kolosalne znaczenie na typ systemu crm, jaki firma wybierze. W jaki sposób będzie wdrożony oraz w jaki sposób będzie on wykorzystywany.
Nie wybieraj rozwiązań niszowych
Jeżeli rozważasz wdrożenie systemu erp oraz systemu crm zacznij od wyboru tego pierwszego. Zacznij od rozwiązania większego. Jeżeli planujesz wdrożyć erp, zacznij o wyboru takiego sytemu. Jeżeli jednak prowadzisz firmę z segmentu smb, prowadzisz firmę oferującą usługi firmę projektową. Może korzystasz z outsourcingu w zakresie księgowości, kadr i płac, to nie posiadasz własnego systemu erp i nie planujesz wdroży go. Może nawet okazać się, że system erp w ogóle Ci jest nie potrzebny. W takiej sytuacji zacznij od wyboru systemu crm. W takiej sytuacji system crm może okazać się najbardziej istotnym systemem w Twojej firmie. W takiej sytuacji skup się na właściwym wyborze systemu crm.
Proces związany z wyborem systemu crm powinien być zbieżny z procesem wyboru systemu erp. Powyższe uwagi opisują kilka istotnych zagadnień, jakie możesz wziąć pod uwagę wybierając system crm. Ocena i wybór właściwego programu jest tylko jedna z części działań, jakie należy podjąć, aby z sukcesem wdrożyć system crm online.
Frazy: aplikacja crm, crm online, crm saas, open crm, prosty crm online, system crm saas