CRM i zarządzanie projektami online

Porównanie systemów crm open sourceW tym artykule porównuję 17 systemów crm open source.

W większości wypadków wszystkie systemy crm open source mają wiele wspólnych cech. Systemy crm open source są tańsze, prostsze w procesie modyfikacji i dokonywania zmian, uaktualnień szczególnie, gdy firma posiada zdolnych, doświadczonych informatyków, oczywiście w porównaniu z system crm tworzonym indywidualnie na potrzeby firmy tzw. on premise. Systemy crm open source charakteryzują się łatwością w zakresie znalezienia developerów, którzy mogą rozwijać aplikację. Developerzy są z reguły tańsi niż developerzy komercyjnych systemów crm, wykorzystujących technologię Oracle, Microsoft, IBM. System crm open source nie jest odpowiedni dla każdej firmy.

W chwili, gdy Twoja firma posiada bardzo skomplikowane procesy, których nie może zmienić, pragnie zachować swoje unikalne know-how w zakresie zaawansowanego systemu obsługi klientów, zmienia często sposób pracy, procedury, w takiej sytuacji system crm open source nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ponieważ crm open source ma wiele ograniczeń, których każda firma powinna być świadoma przed podjęciem odpowiedniej decyzji.

Jeżeli jesteś nastawiony na tworzenie, wsparcie i rozwój społeczności osób tworzących system crm, to aplikacja crm open source jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. W takiej sytuacji możesz dodawać nowe funkcje i cechy, kontrybuować w środowisku danego systemu crm open source.

W sytuacji, w której otaczają Twój biznes tylko firmy małe, wybór systemu crm open source też jest dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji oddajesz możliwość rozwoju, w rozumieniu polegasz na mądrości, nie jednej małej firmy IT i jej informatyków, ale oddajesz rozwój używanego przez Ciebie systemu crm w ręce przeważnie dość dużej społeczności.

Wybierając system crm open source nie jesteś uzależniony od żadnego usługodawcy, żadnej wielkiej, średniej czy też małej firmy. W każdej chwili możesz szybko znaleźć innego developera, co istotne nie musi, i z pewnością w wielu wypadkach nie będzie zlokalizowany, w twojej miejscowości. Ale nie powinieneś się tym w ogóle martwić, gdyż wszystkie usługi związane z utrzymaniem i rozwojem systemu crm open source mogą być wykonane zdalnie.

Możesz znaleźć dostawcę systemu crm open source w postaci firmy mikro oraz dużej, znajdziesz z pewnością firmę, która ma model biznesowy, który pasuje do Twoich oczekiwań i wymagań.

W poniższym tekście przedstawiam krótkie porównanie systemów crm open source. Oczywiście, na rynku istnieje dużo większa liczba takich aplikacji. Pozwoliłem sobie wybrać te, z którymi ja oraz moi konsultanci mieli styczność. Należy jednak podkreślić, że rynek systemów crm open source jest rynkiem bardzo szybko się zmieniającym. Wczorajsi liderzy, dzisiaj mogą zajmować dalekie miejsce na liście, a ich pozycja może być zajęta przez firmę typu startup. Pisząc to porównanie wziąłem pod uwagę kilka czynników niezwiązanych tylko i wyłącznie z systemem crm open source takie jak użyteczność oraz model biznesowy. Sprawdzilłem również informacje o historii, oraz środowisku developerów systemu crm online.

System crm open source nie jest dla firmy, która pragnie z pudełka wyciągnąć gotową, w pełni działającą i posiadającą oczekiwane przez nią funkcje aplikację. Aplikację crm, która spełni w 100% wszystkie jej oczekiwania, zautomatyzuje wszystkie jej unikalne procesy. System crm open source jest dla firm, która może dostosować wewnętrzne procesy i procedury do aplikacji.

System crm open source jest przeznaczony w głównej mierze dla firm małych i średnich. Dla firm, które maja albo własnych developerów albo partnerów w postaci kosultantów IT, które posiadają umiejętności techniczne w zakresie tworzenia i rozwijania systemów opartych o technologie internetowe.

Niski koszt wdrożenia i instalacji systemu crm open source jest głównym czynnikiem stanowiącym o wartości i coraz większej powszechności tych aplikacji. Należy jednak pamiętać, że głównym kosztem jest instalacja i konfiguracja systemu crm.

Rynek systemów crm jest w dużej mierze zdominowanych przez Oracle, SAP, Microsoft oczywiście w tym punkcie myślę o systemach dla firm średnich i dużych. Z drugiej strony rynek systemów crm jest tym, gdzie firmy mają do dyspozycji największą liczbę aplikacji open source. SourceForge Inc posiada ponad 370 aktywnych, czyli rozwijanych i unowocześnianych systemów crm open source. Lista przedstawiona poniżej, porównanie systemów crm open source, pochodzi z tego właśnie źródła.

Oto porównanie systemów crm open source.

SugarCRM – chyba najbardziej znany system crm open source w Polsce, dorównywać może mu tylko vTiger. System powstał, uwaga, w 2004 roku oczywiście w USA. Dla wielu, innych systemów crm open source stał się źródłem inspiracji i wzorcem do naśladowania. System SugarCRM jest bardzo, ale to bardzo mocno zmieniany i unowocześniany. Działa zarówno na bazie danych mySQL oraz Microsoft SQL. Wiele dodatkowych i rozbudowanych funkcji stanowi bardzo mocny argument za tym systemem crm. Wraz z rozwojem mediów społecznych, również SugarCRM postarał się o stworzenie odpowiednich dodatków.

Wykorzystując rozbudowane środowisko developerów nowe funkcje szybko zostały dodane do aplikacji. Dla firm, które media społeczne uważają za kluczowy sposób komunikacji z klientami. A integrację ich z system crm za istotną funkcję, która decyduje o sensowności wdrożenia, SugarCRM stworzyło odpowiednie dodatki do mediów społecznych. Sposób i zakres ich integracji z systemem crm zależy już od samego użytkownika. Możliwość tworzenia połączeń pomiędzy różnymi obszarami systemu crm daje użytkownikowi SugarCRM dużą możliwość dostosowania jego do indywidualnych potrzeb. Pozwala firmie uzyskać istotną przewagę konkurencyjną.

SugarCRM można rozbudowywać od dodatkowe funkcje oraz pola. W taki sposób, że nawet większe firmy mogą z powodzeniem go stosować. SugarCRM posiada polski interface użytkownika, co jest rzadkością w tym porównaniu. Przeglądarką dedykowaną dla SugarCRM jest Chrome.

Firma odpowiedzialna za rozwój SugarCRM otrzymała 26 mln usd od funduszu venture capital, zatrudnia więcej niż 100 osób. Społeczność developerów SugarCRM liczy ponad 20 tys. osób. Darmowa wersja systemu została ściągnięta ponad 7 milionów razy. Ponad 12 tys. firm używa SugarCRM, w śród nich BDO, Honeywell i Starbucks. Można śmiało powiedzieć, ze SugarCRM jest liderem rynku w zakresie systemów crm open source.

vTiger – powstał również w 2004 roku. Do tej pory ponad 1,5 miliona razy użytkownicy ściągnęli system. vTiger posiada funkcje SFA, Sales Force Automation, automatyzacja działań marketingowych, zarzadzanie zapasami, obsługa klienta, kalendarze, oraz integracja z pocztą elektroniczną. vTiger posiada możliwość integracji z MS Outlook oraz Thunderbird jak również stronami www. Nowa wersja vTiger jest w pełni dostępna w modelu saas zachowując pełne możliwości dostosowania jej do indywidualnych potrzeb klientów tak samo jak wersja instalowana na serwerze użytkownika.

vTiger jest napisany w technologii JavaScript, PHP oraz Visual Basic. vTiger współpracuje z bazami danych ADOdb, MySQL oraz PostgreSQL. vTiger jest stworzony w architekturze LAMP/WAMP (Linux/Windows, Apache, MySQL and PHP). Główny zespół odpowiedzialny za rozwój systemu crm vTiger jest zlokalizowany w Indiach w Chennai. vTiger może pochwalić się polskim interfacem użytkownika.

SplendidCRM – jest to bardzo interesujący system crm, szczególnie dla użytkowników posiadających rozbudowane środowisko firmy Microsoft. Firma powstała w 2005 roku. SplendidCRM jest stworzony w środowisku Microsoft.net, asp.net oraz SQL Server. Głównym konkurentem SplendidCRM jest crm firmy Microsoft, Microsoft Dynamics CRM. Grupą docelową są obecni użytkownicy środowiska Microsoft, którzy szukają alternatywy dla Dynamics CRM. SplendidCRM umożliwia administratorom dodawanie funkcjonalności, które mogą sami dostosowywać do własnych potrzeb. System crm umożliwia dodawanie własnych pól.

SplendidCRM jest szczególnie pożądanym system crm dla firm, które chcą mieć homogeniczne środowisko informatyczne. Środowisko IT, które składa się tylko i wyłącznie z produktów wykorzystujących technologie Microsoft. Na rynku, na którym dominują systemy open source, SplendidCRM wyróżnia się wykorzystaniem środowiska Microsoft.

Dolibarr CRM – system crm połączony z erp. Może być zainstalowany zarówno w chmurze jak również, jako system dedykowany na serwerze firmy. Dolibarr posiad również wersję mobilną na system Android. System crm nie ma polskiej wersji językowej.

Openbravo 3 – kolejny system crm open source łączący w sobie aplikację erp i crm. System crm nie jest dostępny w polskiej wersji językowej. System crm został stworzony, jako dodatek do erp.

Xtuple CRM – oferuje wersję dostępna, jako open source oraz wersję dla firm, za którą trzeba zapłacić. Xtuple CRM oferuje, jako wyróżnik również aplikację erp [jak wiele innych systemów crm]. Firma promuje się, że jest najbardziej popularnym system erp open source. Aplikacja erp jest skierowana do wybranych gałęzi przemysłu: dystrybucji, handlu detalicznego, usług profesjonalnych oraz produkcji. Takie podejście ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Firmy IT świadczące usługi w oparciu o Xtuple CRM maja większe pole oferowania wartości dodanej klientom.

Takie podejście, połączenie systemu crm z erp pozwala, oferować Xtuple CRM większym firmom, wraz z bardziej zaawansowanymi usługami w zakresie wdrożenia i dostosowania systemów do potrzeb klienta. Zdarzają się przypadki, gdzie firmy, które wykorzystują Xtuple CRM dla własnych potrzeb, tak mocno zmieniają system, dostosowując go do własnych potrzeb, że nabierają rozległych kompetencji. W następnym kroku stają się partnerami Xtuple, którzy oferują ten system innym firmom.

System Xtuple wykorzystuje bazę danych PostgreSQL oraz framework Qt GUI.

Concursive dawniej znany, jako CentricCRM – firma została założona w 2000 roku. W 2007 roku fundusz Intel Capital, ramię inwestycji finansowych firmy Intel Corp. zainwestował w rozwój Concursive. Jak wiele innych firm, chcących zaistnieć na rynku systemów crm, Concursive oferuje inne aplikacje poza system crm. Firma Concursive stworzyła system ConcurseSuite, w którego skład wchodzą crm, www, cms oraz zarządzanie zespołami. Aplikacje Concursive mogą być wdrożone samodzielnie lub jako zestaw, Suite aplikacji. Concursive można zarówno instalować na serwerach firmy jak również korzystać z aplikacji w modelu saas. Concursive crm jest stworzony w środowisku Java oraz J2EE. Firma może pochwalić się gronem ponad 15 tys. klientów. Concursive działa wykorzystując bazę danych MySQL. Brak polskiego interface’u.

Compiere – to kolejny system crm połączony z erp. Compiere posiada funkcjonalność pełnego systemu księgowego, oczywiście wg. standardów USA. W 2006 roku firma pozyskała inwestycję w postaci 6 mln usd od funduszu venture capital. System stworzony jest głównie w środowisku Java, JavaScript oraz PL/SQL. Cena, zależnie od wersji waha się od 300 do 995 usd za rok korzystania z systemu, nie tylko crm, ale innych modułów. Firma na początku swojej działalności oferowała system erp, dopiero po kilku latach dodała do niego moduł crm. Od czasu założenia firm, ponad 1,8 mln razy pobrano system. Compiere jest kompatybilne z JDBC i działa na Oracle. Brak polskiego interface’u.

Opentaps CRM – system crm został stworzony wykorzystując architekturę Apache Open for Business. System crm udostępnia funkcjonalność z obszaru sprzedaży, marketingu, obsługi klientów a także business intelligence. Opentaps integruje się z Microsoft Outlook Google Kalendarz. Jeżeli prowadzisz mała firmę Opentaps to system crm dla ciebie. Brak polskiego interface’u.

CentraView – został stworzony wykorzystując technologie Java [J2EE] oraz JSP. Głównym obszarem systemu crm jest zarządzanie relacjami z klientami. Pierwsza wersja systemu crm CentraView została udostępniona w 2004 roku. System CentraView crm skierowany jest do małych firm. CentraView posiada inne moduły poza crm, takie jak SFA, zarządzanie treścią, zarządzanie aktywnościami, HR, zarządzanie projektami oraz obsługa klientów. Należy podkreślić, że pozostałe moduły, rozszerzające system crm są mocno uproszczone i obejmują tylko podstawowe funkcje. Dodatkowe moduły nie są w stanie zaspokoić potrzeb zaawansowanych użytkowników. System crm CentraView jest dostępny zarówno w modelu saas jak również firma może zainstalować aplikację na swoim serwerze. CentraView wykorzystuje bazę danych MySQL. Aplikacja nie posiada polskiej wersji językowej.

Hipergate – pozycjonuje siebie, jako najbardziej kompleksowy system crm i pracy grupowej stworzony w Java. Jakie korzyści z tego wynikają dla Twojej firmy? Z mojego doświadczenie, głównie to, że musisz mieć innych, droższych, bo znających Java, developerów. Oczywiście, Hipergate crm stworzony został w Java i JSP. Posiada moduł crm, pracy grupowej, zarządzanie kontaktami, zarządzanie projektami oraz zarządzanie zgłoszeniami serwisowymi. Hipergate działa na różnych systemach operacyjnych, nie tylko Linux. Może współpracować z bazami danych Microsoft SQL Serwer, MySQL, Oracle i PostgreSQL. Brak polskiego interface’u.

XRMS crm – to kompleksowy system crm. System XRMS zawiera moduły crm, hr, sfa, cti wszystkie w ramach jednej aplikacji. Jak większość, jeżeli nie wszystkie systemy crm open source, jest skierowanych do firm małych i średnich. Również jak większość z nich nie ma wersji polskiej. XRMS posiada plug –in do Outlooka. System crm XRMS jest stworzony w technologii PHP, współpracuje z bazami danych: ADOdg, Microsoft SQL Serwer i MySQL. Posiada otwarty kod, w związku, z czym skierowanych jest do firm, które posiadają zasoby techniczne umożliwiające jego rozbudowę, rozwój.

CiviCRM – skierowany głównie do organizacji typu non-profit, firm świadczących usługi profesjonalne. System crm open source dystrybuowany na zasadzie licencji GNU. CiviCRM integruje się z systemami CMS Drupal oraz Joomla. System crm CiviCRM jest rozwijany poprzez Social Source Foundation w połączeniu z Community Advisory Board. Społeczność CiviCRM liczy ponad 10 tys. osób. System CiviCRM powstał w 2006 roku.

EPESI CRM – system crm open source za darmo. Prosty crm posiada wiele funkcji, których użytkowanie następuje w sposób bardzo intuicyjny. Wiele dodatkowych funkcji EPSI crm można kupić za bardzo rozsądne kwoty.

Cream CRM – wielojęzykowy system crm, z tyloma wersjami językowymi w moim zestawieniu jest rzadkością. Cream crm to nie tylko czysty crm, ale również zarządzanie płatnościami, dostawami, oraz efektywnością kampanii marketingowych. Cream crm działa na FreeDSB, Linux oraz Windows 2000/XP. CreamCRM został stworzony w Java oraz JavaScript. Cream crm został zainicjowany przez Media Development Loan Fund's Center for Advanced Media. Zespół odpowiedzialny za rozwój Cream crm znajduje się w Czechach. Cream crm jest szczególnie dedykowanym firmom działającym na rynku mediów.

Zurmo – to stosunkowo nowy system crm. Użytkownicy mogą z niego korzystać również poprzez urządzenia mobilne na Android i iOS. Każda instalacja Zurmo może być inna, stworzona pod indywidualne potrzeby firmy. Zurmo posiada polski interface tylko w bardzo ograniczonym zakresie, lepiej powiedzieć, że nie ma go.

Fat Free crm, FatFreeCRM – nie jest to bardzo popularny system crm. Fat Free crm jest dedykowany firmom małym. Pełen pakiet systemu może być instalowany bez żadnych opłat. Fat Free crm jest prostym systemem crm. system crm nie posiada polskiej wersji językowej.

Artykuł porównanie systemów crm open source został przygotowany wspólnie przez kilka osób na podstawie źródeł, zebranych doświadczeń i opinii.

Frazy: porównanie systemów CRM, porównanie systemów CRM open source

Informacje dot. plików cookies

ComminT Sp. z o.o. stosuje pliki cookies, które są niezbędne w celu odpowiedniego funkcjonowania ich stron internetowych. Z zastrzeżeniem Twojego wyboru, ComminT Sp. z o.o. może również stosować pliki cookies w celu polepszenia Twojego doświadczenia, w celu zabezpieczenia i zapamiętania danych do logowania, w celu zarządzania sesją, dla celów statystycznych, aby usprawnić funkcjonalność i zapewnić spersonalizowaną zawartość stron internetowych zgodną z Twoimi zainteresowaniami. Szanujemy Twój wybór, zarówno tu jak i w aplikacjach, gdzie wymagane są zaawansowane ustawienia cookies. 
Aby zapewnić płynną nawigację, Twoje preferencje dotyczące plików cookies będą udostępnione następującym domenom internetowym ComminT: Severso.pl, Google.com
Przeznaczenie i użytkowanie plików cookies na tych domenach pozostanie niezmienione. Kliknij "Wyraź zgodę i kontynuuj ze standardowymi ustawieniami ComminT" w celu akceptacji plików cookies i przejdź bezpośrednio do strony internetowej lub kliknij "Sprawdź ustawienia plików cookies", aby uzyskać szczegóły opis rodzajów plików cookies i/lub określić własne ustawienia plików cookies.